Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Łódź Sródmieście

Łódź  Sródmieście

Fot. Profit Development

Uważana do niedawna za typowo przemysłowe miasto, Łódź zmienia swój wizerunek i zaczyna być postrzegana jako nowoczesne europejskie miasto, w którym każdy czuje się swobodnie. Czy faktycznie tak jest? Sprawdźmy, co może zaproponować nam łódzka dzielnica Śródmieście.

Lokalizacja



Jak sama nazwa wskazuje, Śródmieście to centralna część Łodzi, obejmująca teren dawnej dzielnicy administracyjnej Śródmieście (w roku 1992 gmina Łódź została zunifikowana pod względem administracyjnym – zniesiono oficjalny podział na dzielnicę). Podział na konkretne dzielnice wciąż istnieje w świadomości mieszkańców Łodzi, więc roboczo używa się go, rozmawiając o konkretnych miejscach na mapie miasta.

Od północy Śródmieście graniczy z Bałutami, od wschodu z Widzewem, od południa z Górną, zaś od zachodu – z Polesiem. To najmniejsza zarówno pod względem powierzchni (6,8 km²), jak i pod względem liczby mieszkańców dzielnica Łodzi, stanowiąca jednak jej centrum turystyczne, kulturalne czy ekonomiczne. Przebiega tędy najbardziej znana łódzka ulica – Piotrkowska.

Chociaż ze względu na tradycyjną zabudowę raczej nie powstają tu nowe mieszkania, kupno apartamentu w centrum Łodzi to idealna inwestycja. Miasto prężnie się rozwija i modernizuje, stanowi siedzibę wielu strategicznych firm i korporacji, a także instytucji oświatowych czy kulturalnych – warto osiedlić się w tak perspektywicznym miejscu na mapie Polski.

Komunikacja



Nietrudno się domyślić, że komunikacja w dzielnicy Śródmieście okazuje się w zasadzie idealna. Przecina się tutaj większość z 85 linii autobusowych (7 z nich to linie nocne) i 22 linii tramwajowych, toteż nie dość, że duża część ważnych punktów strategicznych (urzędy, biura itd.) znajduje się na terenie dzielnicy, bez problemu można też dostać się do dowolnego miejsca w Łodzi.

Ważną zaletą komunikacji miejskiej w Łodzi jest nowoczesny tabor – 90% autobusów to pojazdy niskopodłogowe. Sukcesywna wymiana autobusów sprawia, że jeżdżące po Łodzi maszyny są jednymi z najmłodszych w Polsce – średnia ich wieku to ok. 7 lat.

W obrębie dzielnicy Śródmieście znajdują się największe łódzkie dworce – zarówno autobusowy (Dworzec PKS Centralny, jak i kolejowy (pięknie wyremontowany Dworzec Łódź Fabryczna).

Żłobki, szkoły, przedszkola



Najmłodsi mieszkańcy Śródmieścia z pewnością świetnie odnajdą się w którejś z placówek edukacyjnych zlokalizowanych na terenie dzielnicy. Rodzice mogą zapisać ich do jednego z 5 publicznych i 6 niepublicznych żłobków, a następnie wybrać jedno z 16 publicznych bądź 6 prywatnych przedszkoli. Sytuacja wygląda tu zdecydowanie lepiej niż w obrębie większości dzielnic polskich wielkich miast.

Na pilnych uczniów czeka w Śródmieściu 11 publicznych i 6 niepublicznych szkół podstawowych. Po ich ukończeniu mogą wybierać spośród 5 publicznych i 2 niepublicznych gimnazjów. Co więcej, w okolicy działają także 3 szkoły specjalne na różnych poziomach – od szkoły podstawowej po ponadgimnazjalną.

zdjecie
Fot. http://www.sgi.pl


Służba zdrowia



Jak na centrum miasta przystało, także placówki służby zdrowia działają tu prężnie i w sporej liczbie. W części wschodniej znajdziemy kilka szpitali, klinicznych i specjalistycznych, sprawujących opiekę medyczną nad mieszkańcami całej Łodzi i województwa łódzkiego. Oczywiście nie ma tu też problemu z przychodniami medycznymi czy gabinetami stomatologicznymi – w Śródmieściu znajduje się kilkadziesiąt takich placówek.

Sport i rekreacja



Ze względu na charakterystyczną, wielkomiejską zabudowę nie znajdziemy w Śródmieściu wielu terenów zielonych. Najwięcej spacerowiczów można spotkać w Parku im. Henryka Sienkiewicza, największym kompleksie parkowym w tej części miasta. Dzieci będą zachwycone wyremontowanymi niedawno placami zabaw, starsi docenią piękno zabytkowych fontann i wystaw w ośrodku Propagandy Sztuki.

Innym popularnym, chociaż niewielkim i raczej kameralnym parkiem w Łodzi jest utrzymany w stylu ogrodu francuskiego Park im. Jana Matejki. Zachwyca szczególnie wiosną, kiedy wszystkie uprawiane tutaj kwiaty rozkwitają feerią barw i drażnią nozdrza intensywnymi zapachami. Istnieje też kilka niewielkich, zadbanych skwerów, wyposażonych w ławeczki oraz place zabaw i pełniących funkcje rekreacyjne.

Oczywiście, Śródmieście wpisuje się w panujący ostatnio w całej Europie trend życia w stylu fit i zapewnia swoim mieszkańcom dostęp do kilku siłowni i fitness clubów. Są one nowoczesne i dobrze wyposażone, ponadto – ze względu na sporą konkurencję – ceny karnetów wydają się dosyć atrakcyjne.

Centra handlowe



Jednym z najczęściej wybieranych śródmiejskim centrum handlowym wydaje się Pasaż Łódzki przy Al. Jana Pawła II. Znajduje się tu ponad 80 butików, punktów usługowych i gastronomicznych, a także hipermarket Real. Podobnie wygląda także Centrum Handlowe Tulipan przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego – zakupy możemy tu zrobić w 60 butikach, zaś rolę hipermarketu także pełni Real. Na zakupy przyjeżdżają tu także często mieszkańcy innych dzielnic Łodzi.

Najmodniejszą galerią handlową w Łodzi w ostatnich latach – poza popularną bałucką Manufakturą - okazuje się jednak Galeria Łódzka, zlokalizowana przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W zaprojektowanym ze smakiem 3-kondygnacyjnym budynku mieści się 160 sklepów, restauracji i kawiarni, gdzie można naprawdę miło spędzić czas z przyjaciółmi.
Data publikacji: 20.04.2015

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również